Přeskočit na obsah

Ústavní léčba

Ústavní léčba je vlastně hospitalizace v nemocnici stejná jako s jinou vážnější nemocí, kterou nelze vyřešit ambulantně. Jste ve stavu nemocných a pobíráte nemocenskou. V současné době je možné se léčit v 18 ústavních léčbách po celé České republice. Seznam Vám rádi poskytneme včetně webových stránek jednotlivých zařízení. Můžete si v klidu klikat a vybírat léčbu vhodnou pro Vás

Léčba se v jednotlivých zařízeních trochu liší. Někde je víc přísná, někde méně. Společný je pevný denní režim a mnoho léčebných aktivit.

Hodně pacientů se pobytové léčbě brání, ale ona má i mnoho dobrých stránek. Jednou z nich je, že si odpočinete od všech starostí běžného života. Máte možnost soustředit se jen a jen na sebe a nemuset myslet na to co se děje venku.

Léčba obvykle trvá 3 – 6 měsíců, záleží na zařízení a programu. Léčbu kratší než 3 měsíce nelze rozhodně doporučit. Vše potřebuje svůj čas a uspěchaná léčba je špatná léčba. Člověk s rozvinutou závislostí potřebuje být dostatečně dlouhou dobu mimo dosah alkoholu, látky, činnosti, dostatečně dlouhou dobu být střízlivý, aby mohl získat patřičný náhled na svůj problém. A to nelze nijak uspěchat. Čím dříve z pobytové léčby odejdete – čím kratší pobyt, tím více riskujete rychlou těžkou recidivu a návrat do původního stavu problému. Jednoduše řečeno čím kratší pobyt tím větší šance na rychlejší návrat do ústavní léčby.

Doporučit jaká léčba bude nejvhodnější – ambulantní, ústavní, nebo terapeutická komunita by měl vždy odborník. Adiktolog, nebo lékař s atestací návykové nemoci, nebo psychiatr zabývající se aktivně léčbou závislostí. Doporučení je doporučení. Rozhodnutí jakou léčbu zvolíte, je vždy na Vás. Pokud se ještě necítíte na doporučenou pobytovou léčbu, dá se určitě začít s ambulantní a vyzkoušet si zda Vám bude fungovat, nebo přeci jenom časem zvolíte léčbu pobytovou.