Přeskočit na obsah

Ambulantní léčba

Adiktologická ambulantní léčba je stejná jako jakákoli jiná ambulantní léčba. Váš život se nemění. Bydlíte doma, chodíte do práce a „jen“ pravidelně docházíte do ambulance. U nás je to obvykle zpočátku 1 – 2 x týdně s postupným rozvolněním frekvence setkávání po vzájemné dohodě. To zda budete docházet jen na individuální terapii, nebo i skupinovou terapii je věcí vzájemné dohody a připravenosti. U nás vždy začínáme s individuální terapií mezi čtyřma očima.

Ambulantní léčba je vhodná pro pacienty, u kterých ještě není závislost plně rozvinutá – nejsou na tom ještě tak špatně. Nemají rozvinuté těžké odvykací příznaky po vysazení látky a mají dobré zázemí. Ale dá se s ní začít i u těžších případů na výslovné přání pacienta, kdy se pacient ještě necítí na pobytovou léčbu. Pacient má během této doby možnost se na pobytovou léčbu psychicky připravit.

Doporučit jaká léčba bude nejvhodnější – ambulantní, ústavní, nebo terapeutická komunita by měl vždy odborník. Adiktolog, nebo lékař s atestací návykové nemoci, nebo psychiatr zabývající se aktivně léčbou závislostí. Doporučení je doporučení. Rozhodnutí jakou léčbu zvolíte, je vždy na Vás. Pokud se ještě necítíte na doporučenou pobytovou léčbu, dá se určitě začít s ambulantní a vyzkoušet si zda Vám bude fungovat, nebo přeci jenom časem zvolíte léčbu pobytovou.